Соціальна робота УКУ на фронті гостинності (підбірка згадок про Прихисток УКУ для внутрішньо переміщених осіб)
З перших днів війни студенти та викладачі програми з соціальної роботи УКУ активно включилися в діяльність, спрямовану на допомогу людям, які постраждали від війни, а з початку березня зайнялися організацією та координацією прихистрку УКУ для внутрішньо переміщених осіб. таким чином знання та досвід соціальної роботи втілилися в конкретних соціальних послугах, які могли отримати мешканці прихистку від викладачів та студентів, для яких волонтерська діяльність у Прихистку УКУ перетворилася на суспільно орієнтовану практику.
У прихистку одночасно могли мешкати до 60 осіб. Усього з 9 березня до кінця травня 2022 року в ньому знайшли місце типчасового помешкання 340 осіб, які були змушені покинути власні домівки.
У публікаціях на сторінці УКУ нашу діяльність часто називають “Фронт гостинності УКУ”. У цій добірці ми зібрали згадки про діяльність Прихистку за час його існування.
Фронт гостинності УКУ
У відповідь на виклики часу, командою Українського католицького університету було оперативно облаштовано та надано власні приміщення для розміщення переселенців, проживання гостей і партнерів університету.
За перших 30 днів війни прихистки УКУ прийняли 502 переселенців з різних населених пунктів України, серед них 36 дітей віком до 6 років та 103 – від 6 до 18 років. Також у стінах університету прихисток знайшли 32 працівники Caritas та їхні родини з Донецької та Дніпропетровської областей.
Нашим гостям запропоновано медичний супровід, юридичні та соціальні консультації, духовну підтримку, екскурсії, майстер-класи, допомогу в опіці над дітьми.
«Дім Емаус», що розташований у території Колегіуму УКУ за час війни заопікувався над 26 особами з інвалідністю та їхніми родичами чи особами, які їх супроводжують, більшості з них було надано допомогу з подальшим переїздом. У іншій локації УКУ, що на пр. Івана Павла ІІ, прихисток знайшли 14 осіб з інвалідністю. Це чи не єдиний у Львові прихисток, який обладнаний усім необхідним для перебування там людей з інвалідністю та обмеженою мобільністю.

«Ми також організуємо в притулку психологічні консультації, цю функцію частково перекривають викладачі та студенти програми “Соціальна робота”. Для дозвілля гостей організовуємо майстер-клас», – каже керівниця бакалаврської програми «Соціальна робота», координаторка притулку Юлія Кокоячук.
Усі переміщені особи, що завітали до університету, прибули із більш як 10 областей України та з різних населених пунктів, які постраждали від бомбардувань та бойових дій. Часто ці люди втратили все: вони покинули свої зруйновані домівки з пустими руками, дехто втратив рідних на війні.

У гостьових кімнатах УКУ проживають також 64 гостей, що займаються у Львові своєю професійною діяльністю (іноземні медики-волонтери, журналісти з National Public Radio USA і телеканалу «Суспільне»). Навчальні аудиторії університету стали місцем праці для представників різноманітних організацій з-за кордону та з інших регіонів України. Серед них: SMART Medical Aid, Rubicon, Товариство Червоного Хреста України, Харківська школа архітектури, соціальний проєкт, який допомагає онкохворим дітям Hair for Share, Британська Рада в Україні, Рада інформаційних стратегій та ін.
Усі облаштовані раніше локації УКУ продовжують приймати внутрішньо переміщених осіб з різних регіонів України та надавати їм відповідний супровід та підтримку.
Прихисток УКУ на проспекті Івана Павла II, який в тому числі облаштований і для прийняття осіб з інвалідністю, протягом другого місяця війни став тимчасовою домівкою для 118 осіб. У приміщеннях Колегіуму, що у студентському містечку на Стрийській, на сьогодні перебуває 162 особи (волонтери, гості, внутрішньопереміщені особи).
Координатори прихистків налагодили для наших гостей надання консультацій лікарями клініки «Здоров’я поруч», юридичної клініки УКУ та психологічної «Порадні». Люди, які потерпіли від війни, отримують у прихистках УКУ соціально-психологічні послуги, консультування, матеріальну допомогу, соціальну адаптацію, представництво інтересів у виробленні документів для людей з інвалідністю, які не можуть самостійно справитися з таким завданням, духовний супровід тощо.
Загалом, за два місяці війни в різних локаціях УКУ було розміщено понад 700 вимушено переселених осіб з 19 областей України та понад 75 різних населених пунктів, більшість – із постраждалих від війни регіонів.
УКУ продовжує приймати у своїх стінах гостей – представників організацій, які прибули до Львова з-за кордону та з інших регіонів України для надання різноманітної допомоги під час війни, здійснення волонтерської і професійної діяльності. Їхні представники проживають на базі УКУ або використовують приміщення університету для роботи. Серед них, медики та менеджери команди Rubicon, журналісти National Public Radio, члени організації Project Hope, співробітники та журналісти телеканалу «Суспільне», SMART Medical Aid, Харківська школа архітектури, соціальний проєкт, який допомагає онкохворим дітям Hair for Share, Британська Рада в Україні, Рада інформаційних стратегій, Українська освітня платформа, Академія суспільного мовлення, закордонні волонтери, які займаються гуманітарною допомогою та ін. Усього – це понад 20 різних організацій і 55 гостей, які були розміщені в УКУ за другий місяць війни.
Джерело: 2,37 млн дол. – внесок УКУ для перемоги України за два місяці війни ( 3 ТРАВНЯ, 2022)
Як і у перші два місяці війни, локації УКУ продовжують приймати внутрішньо переміщених осіб та гостей з різних регіонів України, надавати їм відповідний супровід та підтримку.
За третій місяць війни у різних локаціях УКУ було поселено 58 вимушено переселених осіб, всього ж за 3 місяці війни – 827 осіб. У Колегіумі УКУ та в приміщенні на проспекті Івана-Павла ІІ зараз проживає 125 осіб, з них 73 – вимушено переселені особи.

УКУ продовжив надавати прихисток для гостей: представників організацій, котрі прибули до Львова з інших регіонів України чи з-за кордону під час війни для надання різноманітної допомоги, здійснення волонтерської і професійної діяльності. Представники 15 різних організацій і надалі використовують навчальні аудиторії університету у різних локаціях для своєї діяльності.
Також впродовж 3-х місяців війни було проведено 5 майстер-класів з малярства на склі з тимчасово переселеними особами, дітьми та волонтерами, які перебували у різних локаціях УКУ. Загалом у часі воєнного стану у них взяло участь понад 70 учасників.

Джерело: Три місяці героїчного спротиву: працюємо разом для спільної перемоги! (27 ТРАВНЯ, 2022)
Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=z7JWKD8HLU8