Анастасія Дишкант: «Знання, отримані під час програми, працюють в нашій реальності, вони корисні й практичні»
Соціальна робота може бути цікавою і творчою. Можливості, які дає важлива і чутлива соціальна сфера, – для відкритих, щирих і талановитих людей, що люблять життя і знають, як можна впроваджувати зміни з користю для суспільства. Про навчання в УКУ, роботу в соціальній сфері в неурядовій організації розповіла Анастасія Дишкант, працівниця Львівської освітньої фундації, випускниця програми «Технології та інновації в соціальній роботі».
Пані Анастасіє розкажіть, чому обрали напрям соціальної роботи? Як вирішили вступати на магістерську програму «Технології та інновації в соціальній роботі»?
Коли прийшов час здобувати вищу освіту, я точно знала, що хочу навчатись в УКУ. З усіх пропонованих програм обрала «Соціальну педагогіку». Тоді я була переконана, що маю працювати так, щоб моя робота приносила користь, я хотіла впроваджувати позитивні зміни. Після закінчення бакалаврату я вирішувала, чи продовжувати навчання, хотіла зробити перерву. Адже в той час я вже працювала у Львівській освітній фундації (ЛОФ) і розуміла, що мені буде непросто поєднувати навчання й роботу. Але Мар’яна Кащак, керівниця ЛОФ (до слова, п. Мар’яна також випускниця кафедри – прим. ред.), переконала мене, що варто вступати на магістерську програму, адже знання будуть корисними в роботі. Згодом, я переконалась, що це був вчасний та потрібний вибір, бо навчання принесло свої плоди. Магістратура – це був цілеспрямований вибір.
Магістратура – це був цілеспрямований вибір. Чи виправдались очікування впродовж навчання?
Програма «Технології та інновації в соціальній роботі» складена так, що я могла поєднувати навчання і роботу, яка пов’язана з моєю спеціальністю. Навчання було дуже цікавим, організоване так, що я мала доступ до фахівців у соціальній сфері, які були залучені до навчальної програми. Вся інформація була актуальна і практична, у вільному доступі такої немає. До прикладу, ми під час навчання напрацьовували створення в громадах соціальних послуг та вчилися їх адмініструвати. Я не очікувала, що програма буде настільки практичною. Усі викладачі були практиками. Якщо ми говорили про створення соціальних послуг – ми чули це від людей, котрі впроваджували кращі практики в різних містах України: Маріуполь, Харків, Одеса тощо. Тому я дуже задоволена тим, як сформована програма та викладацьким складом. Це теорія, яка добре працює на практиці та враховує сучасні реалії.
Розкажіть про переваги навчання в УКУ?
УКУ – це високий рівень освіти та достойні умови для студентів. Умови в колегіумі (який аж ніяк не можна порівняти з умовами гуртожитків), неймовірні корпуси, комфортні, просторі приміщення, зразкова бібліотека – все це разом створює надзвичайно сприятливу атмосферу для навчання і розвитку. В університеті нема хабарництва, на відміну від державних вузів, до студентів ставляться з повагою. Мені близькі цінності Університету, як християнські, так і громадянські. Навчання на високому рівні, все добре продумано. Також суттєвою перевагою є можливість отримання стипендії на навчання. Це насправді круто вчитись у платному вузі, але завдяки хорошим результатам навчання, отримувати стипендію, яка покриває повну чи часткову вартість самого навчання.
Якою була Ваша група?
Частина моїх одногрупниць вступили на магістерську програму так, як і я – після бакалаврату. До нас приєдналось ще кілька людей. Наша група була й досі залишається дружньою, ми дотепер спілкуємося. Ми підтримуємо одна одну, тішимося успіхами одногрупниць. Це дуже добре мати друзів у різних організаціях. Навіть після завершення навчання ми можемо звернутись одна до одної за фаховою порадою чи дружньою підтримкою. Вболіваємо за одногрупниць, радіємо успіхам і досягненням.
На скільки легко знайти роботу? Чи любите ви свою роботу?
Існує стереотип, що люди, які навчаються в соціальній сфері, потім не можуть знайти собі роботу. Я ніколи не працювала в державних установах, але точно знаю, що в Україні є неурядовий сектор і він дость розвинутий. Є багато організацій, що надають соціальні послуги та займаються адвокацією, лобіюванням інтересів різних людей, що страждають від соціальних проблем. Роботу знайти не важко. Як я вже згадувала, на четвертому курсі знайшла роботу за спеціальністю, пішла працювати у ЛОФ, де працюю дотепер. До переваг можна віднести гідний рівень заробітної плати. В мене була можливість поєднувати навчання і роботу.
Розкажіть про успішні результати Вашої роботи?
За чотири роки у соціальній сфері я не розчарувалась. Так, є труднощі, але труднощі є всюди, мені моя робота подобається. Мені подобається працювати в неурядовій організації. Ми маємо план і стратегію, кожна програма покликана вирішувати конкретні завдання, та навіть в таких умовах я маю велике поле для творчості в проектному менеджменті. Мені подобається вносити зміни в процесі самої діяльності, це відбувається дуже легко, без бюрократії. Бачу результати, бачу, що робота приносить користь, наприклад: ми сприяємо збільшенню рівня самоврядування в громадах, розвиваємо волонтерство та ще ряд маркерів, за якими можна побачити успішні результати роботи.
Як реагують рідні і друзі на роботу?
Виникало багато запитань, що таке неурядова організація. Доводилося боротись зі стереотипами та пояснювати, що такі організації не володіють усіма грошима світу, що це не робота фінансових схем та інші легенди. Доводилось пояснювати, що таке неурядовий сектор, чим ми займаємось та інше. Адже це проектний менеджмент, який побудований на взаємодії різних команд, залученні експертів та створенні програм, що підвищують рівень поінформованості серед населення, покликані змінювати різні напрями життя суспільства. Соціальну роботу мої рідні та друзі розуміють.
Чи варто вступати на програму?
Всі люди хочуть гарного і достойного життя, комфорту і достатку. Закінчення магістратури не є гарантом того, що ви станете кращим спеціалістом у цій сфері, але якщо ви хочете стати експертом в цій галузі, мати можливість розвиватись, працювати в неурядових чи міжнародних організаціях, де завдяки одержаній освіті працюють мої одногрупниці, для того щоб отримати належний рівень знань, потрібна магістратура. Програма дає не лише кількісні та якісні знання, вона також формує досвід, бачення та усвідомлення процесів, технологій та реформ. Я жодного разу не сумнівалась і не шкодувала про навчання. Знання, отримані під час програми, працюють в нашій реальності, вони корисні й практичні.
Розмовляла Ірина Гумен